Retrieversport

spiritlane gundogs

életmód

Urbán Ádám fotója: FT Pilis

retrieversport mint életmód?

Furcsának tűnik ugye? Gondold csak végig a saját életed, mi az ami energiával tölt fel. Lehet ez egy szabadidős tevékenység, hobbi. A kutyáknál óriási lehetőség ha a saját ösztöneikkel dolgozhatunk, ez az amit legszívesebben végeznek, ezért is remek lehetőség számunkra, ha együtt hajtunk végre feladatokat, eközben remek kapcsolatot építhetünk fel velük. Ehhez semmi más nem passzol annyira jól, mint a Retrieversport.

 

Amikor megkapod a kutyusod, az első gondolatod biztos az lesz, hogy de jó is lenne legalább az alap dolgokra megtanítani, milyen szuper lenne ha behívható lenne, szófogadó, nem fogyasztaná el a lakásod vagy kerted tartozékait, szocializált lenne, vagy akivel biztonsággal tudsz programokat szervezni, sétálni.

Manapság már sok lehetőség van, nagyon sok kutyaiskola vagy privát tréner kínál ennek megfelelő szolgáltatásokat. Rendben is van ez így, én is mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy pl. keressen meg egy iskolát, ahol lehetőség van kutyaoviba vinni a kedvencét. A sok hasonló kölyök között, megtanulhatja a kutyák közötti viselkedést, kapcsolatot.  De mi jön ezután….? Talán egy kutyaiskola egy alapfokú tanfolyammal, klikkertréning, majd ott állunk, hogy igazából a kirándulásokon kívül nincs igazán együtt töltött aktivitás.

A retrieverek…

…és az ösztönök

A retrieverek elsősorban vadászkutyák, mégha a köztudatban számtalan tevékenységükről is hallottunk, olvastunk és ezáltal talán sokan mást gondolnak róluk.

Természetesen sokan ismerik őket úgy mint családi kedvenc, segítő, terápiás, vakvezető vagy kábítószerkereső kutya. Rengeteg lehetőség van bennük és ezeket a tevékenységeket mind magasszinten tudják űzni, de az alapösztön az a vadászat, ezen belül is a lövés utáni munka, az elhozás, mint ahogy a nevük is ezt sugallja.
De mit hoznak el? …. Vadászaton az elejtett apróvadat, tréningeken, teszteken pedig a dummyt.  Utóbbi már nagy divat lett és egy sporttá fejlődött, mivel nem szükséges hozzá vadászatra járni, tényleg bárki űzheti a saját környezetében, nagyszerű életmód lehet kutya és gazdi számára is.
Nyilván kevesen tehetik meg, hogy egy  kutyát vadászatra képezzenek és hódoljanak a hobbijuknak, akár vadász, akár kutyás oldalról nézzük, de miért ne foglalkoztathatnánk a kutyusunkat a saját ösztönvilágukban.
ICC2010
Lencsi

Az alapszituáció persze mindenkinek ismerős…..amikor eldobod pl. a zsinóros labdát és a kutyád visszahozza. Ez egy retriever alap beállítottsága.

Kérdés az, hogy ha szimplán csak szórakoztatod magad és a kutyád a dobálással, ez igazából milyen hatást ér el.

Szerintem főleg fizikailag tudod lefárasztani a kutyát. De mi lenne ha mentálisan is foglalkoznál vele. Példának azt szoktam felhozni, hogy ha elviszed a kutyusod sétálni, futkorászik az erdőben, mezőn 2 órát, majd hazaviszed és lehet 20 perc után újra készen is áll a kalandra. Viszont ha egy kicsit a buksiját is használod, például tréningezel vele, biztos lehetsz benne, hogy a fél napot pihenéssel fogja tölteni, no persze kivételek mindig vannak.

Akik retriever specifikus tréningre járnak,  valamennyien beszámolnak arról, hogy milyen szinten kidőlnek a kutyák és mentálisan elfáradnak, annak ellenére, hogy sokkal kevesebbet mozognak, mintha elmennél egy sétára. Az ok nagyon egyszerű…például egy csoportos tréningen, ahol 5-6 kutya vesz részt, már a várakozás is fárasztó amíg a többiek dolgoznak, hiszen végig kell várniuk a többi kutya munkáját. Maga ez a fajta kontroll is egy nagyon nagy mentális munka számukra.

fejlődés

lehetőségek

Akkor nézzük is meg, milyen céljaink és lehetőségeink lehetnek, ha retrieversport-ra adjuk a fejünket.

 

Ez az a sport amit talán elkezdeni a legnehezebb, megérteni pontosan miről szól, milyen feladatokat hajtunk végre és persze hogy miért. Nem nehéz kijelenteni, ehhez mindenképpen segítségre lesz szükséged egy oktató/tréner képében. Annak idején amikor az országban elkezdődött ez a sport, nem voltak ilyen lehetőségeink, mint manapság. Sokat jártunk külföldre szemináriumokra, vagy itthon szerveztünk egy-egy esemény. Mondhatom nem volt egyszerű alapos tudáshoz hozzájutni, de sokat tréningeztünk együtt és húztuk előre egymást. Ez már teljesen átalakult, nagyon sokan tartanak retriever specifikus tréninget. Akkoriban ez szinte az ország közepére korlátozódott, de ma szinte az ország egész területén találhatsz magadnak segítséget, így többek között Budapest környékén, Érden, Vácrátóton, Gödöllőn, Veresegyházán. Nyugaton Szalafőn az Őrségben, Jásdon, Móron, Szombathelyen, Keleten pedig Debrecenben.  Persze sokan személyhez kötik ezt, így hozzám is utaznak akár az ország másik feléből, vagy szomszédos országból is heti rendszerességgel a képzésekre. Azért ez a sok lehetőség már egy nagyon kényelmes helyzet és szép fejlődést jelent, sokan be tudnak kapcsolódni. Persze mindenki más célból kezdi el a sportot, lássunk ezek közül néhányat:

– tenyésztési célok (képesség vagy munkavizsgára való felkészülés),
– versenyek (Working test, Field Trial),
– vadászat (VAV vizsga),
– egy szabadidős tevékenység, életmód, ahol a kutya a saját ösztönvilágában dolgozik, mentálisan elfárad.

Az a tapasztalatom, hogy nagy általánosságban a legtöbben az első három cél érdekében kezdenek el tréningezni. Talán sokan úgy gondolkodnak, hogy ez a sport a versenyzők, vadászok privilégiuma. Ezt biztosan mondhatom nem így van, bárki elkezdheti a képzéseket, pont azt a tevékenységet fogod benne megtalálni, amit a retrievered igényelne. Nagyon sok kutyaiskola kínál különféle életmód programokat, de ezek nem igazán retriever specifikusak. Nyilván egy retrievernek nem az őrző védő feladatok a legmegfelelőbbek, de a mezőn már sokkal otthonosabban fogja érezni magát. Ezért is tudom javasolni, keress ilyen jellegű elfoglaltságot és hozzá oktatót. Meglátod egy kis segítséggel egy idő után már magad is lefáraszthatod a kutyusod, de nyilván többet is fogsz találni benne, lesz egy közös kaland, új hobbi, új embereket ismerhetsz meg, közösségben végezheted. Nem beszélve arról, hogy sok időt tölthetsz a szabadban, lesz egy közös célotok, amiért kimozdultok. Sosem lehet tudni kiből lesz később versenyző, higgyétek el könnyen elvisz ez a hobbi, észre sem veszed és Te is kaptál egy új Életmódot 🙂

mindennapok

A tréningek

Szinte mindenkinek, aki először jár ilyen foglalkozáson, kicsit szokatlan lehet, hogy nem pörgetjük, etetjük a kutyát, hanem próbálunk egy nyugodt egyensúlyt teremteni. Itt a kutyus nyugodtan várakozik, türelmet tanul és amikor dolgozik, akkor nagy elánnal végzi azt. Ezt tanulni kell mindenkinek, gazdinak és kutyának egyaránt, persze segítséget kapsz ehhez speciális feladatokkal. De mindekelőtt a saját energiáidat kell erre rávenni. Hiszen a kutyus mindent át fog venni tőled, és tényleg visszatükrözi milyen vagy pl. a mindennapokban. Érezni fogja ha feszült vagy, jókedvű vagy ideges. Ez mind jelentkezni fog a munkában is.

Kicsit olyan ez mint egy folyamatos személyiség fejlesztés, ahogy elkezdesz ezen a területen dolgozni a kutyával, azonosulni fogsz a problémáiddal ami akár a mindennapokban is akadályoz. Próbálod vezetni a kutyusod, de lehet még a második-harmadik kutyádnál is ugyanazokkal a problémákkal szembesülsz. Biztos hallottad már azt az elcsépelt gondolatot, hogy minden kutya olyan mint a gazdája….és ez nem vicc! Ahhoz hogy a kapcsolatotok fejlődjön,  magadban kell átalakítani az energiákat, így tudtok a legjobban együtt dolgozni. Érdekes utazás lesz, ebben biztos vagyok 🙂

 

 

Spiritlane Chandara

A foglalkozásokon nem használunk jutalomfalatot, a kutyának az elhozás öröme maga a jutalom. Nyilván lesz olyan kutya, akinél alapozásnál bevetjük, de nem szeretnénk leragadni ennél, mert nem lesz rá szükség. Elején ez nagyon sok gazdinak szokatlan, aztán pár hét múlva láthatod, hogy lett egy dummy-bolond kutyád és észrevétlenül otthonhagyod a falatokat.

A retriever képzés vadászati szituációkra épül, ahol lövés utáni munkát végeznek. Meg kell tanulniuk várakozni a gazdi lába mellett és akkor is ott kell maradniuk, ha leesik eléjük egy madár, tréningeken, versenyeken egy dummy. Nemhogy nem mehetnek utána, de még hangot sem adhatnak (pl. egy vinnyogás azonnal kizárást jelent egy versenyen). Nagyon nagy mentális felkészültséget kíván a kutyától és  talán ez a legnehezebb, mivel olyan egyensúlyt kell megteremteni, ami egyrészt kontrollálja az ösztöneit, majd parancsra újra bekapcsolja és nagy kedvvel, tempóval hajtja végre a feladatokat. Az biztos, hogy a tréningek bevezetésénél nagyon hamar elfáradnak, ezért fontos, hogy ne terheljük őket túl, mert könnyen motiválatlanná válhatnak. A ‘minőség sokkal fontosabb mint a mennyiség’ itt abszolút megállja a helyét.

Sokmindent megtanulunk, apportírozást (sajnos nem egyértelmű, hogy ez alapban működik), stabilitást, nyugalmat, irányítást, jutalmazás-tiltás dinamikáját, kontrollt és a sípjeleket.

Valamint elsajátítjuk a retriever póráz használatát, ami egy nagyon hatékony eszköz, de nem könnyű igazán jól használni. Sokan félve tekintenek erre az eszközre, mivel egy fojtó póráz, de hidd el, ha jól használod pont ezzel tudsz nyugalmat sugározni a kutya felé, minimális korrekcióval.

Ha egy igazán izgalmas és a kutya ösztönének megfelelő elfoglaltságot szeretnél végezni, próbáld ki a retrieverek sportját!

 

A tréningekről sok pozitív visszajelzést kapok, álljon itt pár vélemény:

Drága Csaba,

Nagyon hálás vagyok, hogy megismerhetem a fajtát és a retriever tréninget a Te szakértelmed biztos vezetésével. Gyakorlott kutyásként is teljesen új, amit és ahogyan képviselsz. A kutya szeretete, tisztelete, alázata az ami minden mozdulatodban benne van, nagyon természetközeli ez a tréning, hogy a fajta ösztöneivel dolgozunk, illetve, hogy maga a munka a jutalom a kutya számára. Hosszú tanulás és sok türelem vár még rám Audrey-val, a legjobb kezekben, a Te vezetéseddel.

Köszönöm, 

Fruzsina

2020 őszén ismertem meg Csabát és a retriever képzést.

Előtte azt sem tudtam, hogy egyáltalán ilyen létezik. Másával, a fekete show labradorral kezdtem el hozzá járni. Eleinte rettenetesen esetlen voltam. Minden voltam, csak falkavezér nem. Ahogy múltak a hetek, úgy egyre jobban éreztem magam, egyre több önbizalmam lett. Mása próbálkozott még, hogy „elnyomjon”, de Csaba megtanított, hogy hogyan irányítsak. Az óráink visszaadták az önbizalmamat. Mása hihetetlenül fejlődik, napról napra egyre ügyesebb. Mindig meglep, hogy miket tud. Az órákat mindketten nagyon élvezzük.

Mindenkinek csak ajánlani tudom. A legjobb sport. Lenyugtat és feltölt.

Ildikó

Hálás vagyok a sorsnak, hogy megismerhettem Csabát!

Mielőtt hozzá kerültünk, jó pár helyen jártunk, de senki nem talált a „kulcsot” Kangához. Csabának egyből sikerült és azóta is folyamatosan tanulunk Tőle! Előtte azt sem tudtuk mi fán terem a dummy, azt meg pláne nem, hogy sípjelekre is lehet dolgozni vele. Csaba hathatós közreműködésének köszönhetően ma már ez is egyre jobban megy.

Hálás köszönet érte!

Szilvi

2020-ban ismertem meg Csabit, akkor már  5 éve volt egy labrador retrieverem, akivel megjártuk a kutyaiskolát és egyéni tréningeken is részt vettünk. 2020-ban két golden érkezett hozzám, Csabit a két golden  képességvizsgára való felkészítése miatt kerestem fel.  Úgy voltam vele, hogy elmegyek letudjuk a képességvizsgát, de ahogy telt az idő azt vettem észre, hogy egyre jobban élvezem én is a tréningeket. Ami nekem nagyon fontos, hogy nem „merev a hangulat” a tréningeken, kötetlen beszélgetések, vicces helyzetek egyaránt vannak. Ami nagyon tetszik még, hogy energetikailag közelíti meg az ember és a kutya kapcsolatát. Szeretem azt, ha valamit nem tud értelmezni kutya viselkedésén, megmondja, hogy most ezt nem tudja és utána több napig gondolkodik rajta és eddig még mindig meglett neki a megoldás. Nagyon ért a kutyák nyelvén, igazi retriever suttogó.

Márk