A korai tréning tipikus jelei

Szerző: | 2023.01.13 | Retriever képzés, cikkek | 0 hozzászólás

Sokat beszéltünk már a témáról, de talán nem eleget, sosem árt egy kis ismétlés. Az év végén megrendezett Dummy Trial tréningen is felmerült ez a kérdés, azt gondolom mindig visszatérő téma lehet, nagyon sok problémánk van ezzel, innen eredhetnek a gondjaink. Minden kutyának meghatározó időszak az első év, ez alól a retrieverek sem kivételek. Nagyon sok információt felszednek, de a kérdés az, hogy az első időszakban mennyire tudjuk terhelni őket. Abban hiszek, hogy ez a kapcsolatépítés és nem egy komoly retriever tréning időszaka.

De mielőtt belemennénk, előbb lássuk a tüneteket, mit okozhat ha túl korán kezdjük:

  • nem kívánt, akár extrém viselkedési minták,
  • vinnyogás,
  • figyelemzavar,
  • stressz miatt dummyrágás vagy pumpálás,
  • a mentális teher miatt a gerinc lehajlik mintha félne a kutya (fura látvány),
  • beugrós, zizi, toporgós lesz,
  • motivációs problémák, csökkent tempó,
  • frusztráció okozta aggresszió.

Ismerős gondok ugye? Nyilván ezeket a dolgokat szeretnénk elkerülni, de mégis a magas szintű versenyzésnek sokszor ezek a gátjai, a tréningeken a leggyakoribb hibák, megoldandó feladatok.

Ahogy már egy korábbi cikkben is írtam, elkerülhetetlen, hogy a saját kutyánkhoz, mentális érettségéhez igazítsuk a tréningünket. Nem lehet minden kutyára ráhúzni ugyanazt a gyakorlatot. Máshogy fog viselkedni egy munkára szelektált egyed, mint egy kiállításra tenyésztett kutya. De különbség lehet habitusukban, vannak például nagyon érzékeny kutyák, akikkel jobb kitolni ezt a kort, de lehet épp egy menős kutyánál okozunk kárt azzal ha korán kezdünk, túlságosan is menni akar, de fejben nem érte el a megfelelő érettséget. Figyelnünk kell és olvasnunk a testbeszédüket, energiájukat.

Persze ezt nehéz kezelni az oktatás oldaláról is. Könnyű hibázni, félreértelmezni a jeleket, higgyétek el ebben mindenki elkövet hibákat, lehet egy rossz nap, rossz hangulat és máris furán nyúlsz a kutyába. Nálam is nagyon sokszor előfordult és biztos vagyok benne akármilyen tapasztalt vagy, ezt nehezen tudod elkerülni. De tanulhatunk belőle és biztos mindig találhatunk megoldást a problémánkra.

Sokszor kérdezik tőlem, miért nem tartok kölyköknek, nagyon fiatal kutyáknak komoly tréninget. Pont az előbbiek miatt, sokkal könnyebb dolgod lesz ha játékosan felépíted a kapcsolatot a kutyussal, aki elsajátítja a parancsokat, dicséret és gátlás eszközeit. A rossz tapasztalat az, hogy kevés gazdi hajlandó ezt elfogadni, miért nem kezdjük, miért nem jöhet csoportba stb….és keresnek mást aki viszont bevállalja. Csak sajnos később ezeket a problémákat nem tudod visszafordítani, vagy csak keserves és türelmes munkával. Kicsit olyan ez, hogy amit most beleraksz, lehet csak egy év múlva látod a következményeit. A kedvenc mondatom a stressz kapcsán: amit beleraksz az valahol ki is fog jönni!!!

De mi lehet a megoldás ha már ezeket a jeleket látod? Mindenképpen látnod kell mihamarabb és ha az oktatód nem találja a megoldást akkor keress mást, bár lehet már az is késő lesz. A fenti jelek a stresszből adódnak, ezeket nem fogod tudni erőből megoldani. Sokan nyúlnak ilyenkor keményen bele a kutyába, vagy adnak ilyen jellegű tanácsokat. Szerinted ha egy stresszes szituációra erővel válaszolsz, milyen reakciót fogsz kapni? Lenyugszik a kutya vagy rosszabb lesz? Keress ilyen múltbeli dolgokat az életedben, hogy mi segített a Te életedben amikor belekerültél egy nehezebb helyzetbe…..

Mondok erre példát…….a kutyád visszafelé pumpálja a dummyt, lassabban jön vissza hozzád. Az elképzelésem szerint a kutya szempontjából egy elhozás két külön dologról szól, kifelé ott van a dummy, madár el akarom hozni, tehát az apport megszerzéséről szól. A visszafelé út viszont Rólad és a bizalomról. Hiszen éppen hozza vissza Neked, de esetleg kap egy korrekciót, újabb feladatot a dummyval stb…..bízni fog benned? Egyre jobban lassul, vagy ha sok korrekciót kap akkor elkezd befeszülni, majd pumpálni a dummyt. Minél többet korrigálod annál rosszabb lesz. De ha visszaállítod a bizalmat az irányodba, sokkal eredményesebb leszel. Ezt nem fogod tudni megtenni erőből, ehhez türelem, idő kell és pozitív hozzáállás.

Ilyen példa lehet még a retriever póráz használata. Egyszerűen a fiatal kutyák nagyrésze feszültségnek éli meg ha korán kerül rájuk a póráz. A kölyökszocializációs tréningeken sem engedem meg gazdiknak, hogy használják, túl sok lesz még és stresszt fogsz okozni. Eljön annak is az ideje….Ezért is nem vagyok a híve annak, amikor a tenyésztők a kölyökcsomagban egy retriever pórázt ajándékoznak. Viszont a gazdik nem tudják jól használni és tényleg fojtónak használják az eszközt és vonszoltatják magukat a kutyával. Ha adtok is ilyet, légyszíves kérjétek meg gazdikat, csak szakember segítségével kezdjék el a pórázas tréninget. Többet árthattok, mint gondoljátok, hiába a jó szándék.

A kérdés mindig az jó de mikor kezdjünk el tréningezni. Nem tudok erre pontos megoldást mondani. De szerintem egy átlag munkalabradorral akár 6-8 hónaposan is. Egy showkutyával lehet csak 1 évesen, de például egy flatcoated retrieverrel bátran várhatsz még tovább is. Itthon kevés tapasztalat van velük, de ők nagyon lassan érnek be, várjatok velük, meglesz az eredménye. Persze minden egyed más és más, így kivételek mindig vannak, de ne engedj a nyomásnak és ne engedd, hogy túlfeszítsék a kutyádat. Egy mentálisan érett kutya simán pár hónap alatt behozza a lemaradását, mivel más érettségi szinten kezdi a gyakorlatokat. Ne félj ettől, nem maradsz le semmiről. De merj kételkedni, ha ezt rád akarják erőltetni, vagy tájékozódj több helyről is, kérdezz meg másokat is.

Remélem segített a cikk pár gondolatot elindítani, ha kérdésetek van nyugodtan keressetek meg.

Karai Csaba
retriever tréner, kineziológus

2023 január 13.

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük