Retriever síp és sípjelek

Szerző: | 2021.03.01 | Retriever képzés, cikkek | 1 hozzászólás

Ahogy megkapod a kutyusod – de lehet már előtte is, amikor tájékozódsz – biztos, hogy hallani fogsz a retriever síp előnyeiről. Arról, hogy mennyire egyszerű, elegáns és persze hatékony eszköz. Ez így is van, de csak a megfelelő kondicionálással érhetsz el sikereket. Csak azért mert van egy sípod, biztos lehetsz benne, hogy pl. a kutyád nem lesz behívható.

Retrievereknél mindenképpen az „ACME” cég termékeit, vagy a hozzá hasonló műanyag sípokat ajánlom. Ezekben nincs mozgó alkatrész, mint nagyon sok fém sípban, amiket a nagyobb áruházakban vásárolhatsz meg. Pl. a golyós sípok télen simán befagynak, pláne ha még nedvességgel, nyállal is találkoznak. Előbbi a kutya számára jól hallható, tartós eszköz, nekem van olyan, amit már 10 éve gond nélkül használok.

Igazából bármilyen sípjelet meg tudnál tanítani a kutyádnak, de a javaslatom, hogy sajátítsd el a legtöbbek által használt hangokat. Ennek egyszerű oka van, nem tudhatod mikor keveredsz egy vizsga vagy verseny közelébe, ahol nem fog zavart okozni ha hasonló jeleket fújsz, mint a többiek. Amúgy tényleg használhatsz bármit, nincs ez fixen rögzítve, de gondold csak végig, ha pl. egy bírónak az ültető/megállító síp egy hosszú hang, neked pedig valami más. Persze sokan kérdezik, ha mindenki ugyanazt használja, akkor hogyan fogja ezt a kutya értelmezni. Hidd el tudja…pontosan észleli a hanglejtést, energiádat, emiatt ne aggódj csoportos tréningen is szinte mindenkinek ugyanaz van, mégis minden kutya reagál a saját sípjára.

A hangok….

Legtöbben alapvetően három sípjelet használnak és ez a parancsok mellett teljesen elegendő, lássuk őket (morze-kóddal, hogy érthető legyen és a dallama is):

Behívó síp: ti-ti vagy ti-ti-ti-ti (gyere-gyere – könnyen hozzáköthető egy pörgős síp)

Ültető/megállító síp: 1 hosszú síp (üüüüüüüül)

Kerestető síp: ti-tá (kereeeeeeeesd) vagy tá-ti

A leghatékonyabb akkor leszel, ha minden egyes hangot lezársz a nyelveddel. Ehhez nem árt egy kis gyakorlás, de így biztos lehetsz benne, hogy nagy távolságból sem fogja összekeverni a kutyád a hangokat.

Nézzük egyenként, egyszerűen:

Behívó síp

Talán ez a legnépszerűbb téma, pláne kezdő kutyásoknál, mivel mindenki szeretné ha bejönne a kutyusa, de az élet általában mást mutat. Ha szerencséd van, olyan tenyésztőtől vásárolsz kutyát, aki már pici korukban kondicionálta a kicsiket a sípszóra. Ők minden etetésnél sípszóra érkeznek, így nagyon korán beégnek a jelek. Nem is róluk szeretnék beszélni.

A probléma ott kezdődik, hogy maga a behívás azért feltételez némi kapcsolatot a kutya és gazdi között és nyilván ha ez nincs rendben, akkor lehet bármilyen eszközöd, de nem leszel sikeres. Erről majd egy másik cikkben, nézzük meg csak a síp részét. Szerintem mindenki megpróbálja megtanítani a Gyere! parancsot aztán a kutya vagy jön vagy nem. Ha innen nézzük egyrészt ez nem 100%-os behívás, lehet eltéríti valami szag, másik kutya, egy futó stb, másrészt itt hiába sípolsz az ugyanúgy nem lesz tökéletes. Tapasztalatom az, hogy sokan ahogy megveszik a sípot, már fütyülnek is a kutyának, persze nagyjából hasonlóan eredménytelen lesz mint a verbális része………és innen már nehezebb visszajönni.

Próbáld meg, úgy bekötni a sípot, hogy a kutya mindig sikeres legyen, tehát akkor sípolsz amikor már a kutya elindult feléd. Erre nagyon jó feladatok léteznek, de mondok egy nagyon egyszerűt, amit kutyaiskolában is oktatunk és Te is meg fogsz tudni csinálni ha van egy kis segítséged. Megkéred a segítődet fogja meg a kutyát (pl a nyakörvnél), majd rohanj el egy bokor, fa stb. mögé és közben hívd folyamatosan a kutyát (gyere-gyere). Amikor elbújtál, a segítőd elengedi a kutyát, hidd el olyan lesz mint egy kifeszített íj és egyből rohanni fog feléd. Ahogy elindul csak akkor kezded fújni a behívó sípot, így biztos lehetsz benne, hogy sikeres is leszel és szépen megdicséred, jutalmazod. Ugyanígy teszel bármikor amikor a kutya már fut feléd, a síp csak akkor érkezik. Így kondicionálod, hogy a behívó síp esetén minden esetben feléd mozog a kutya.

Tapasztalatom az, hogy egy sokkal élesebb eszközöd lesz, mint ha kiabálnál a mezőn, persze nem elég csupán a síp, a megfelelő kapcsolat elengedhetetlen hozzá.

FONTOS!
Amíg nem kondicionáltad a behívó sípra, ne akard játékból, más kutya társaságából kihívni!

Ültető síp

Spiritlane Bimal

Számomra ez egy nagyon egyszerű történet, ahogy a kutya megtanulja ezt a sípjelet. Itt nem arra gondolok, hogy távolban le tudjam ültetni a kutyát. Ez a sípjel nálam az Ül és Marad parancsot váltja ki. Már etetésnél tapasztalhatod azt, ahogy pl. kezedben van tányér a kutyád szépen beül eléd, miért ne erősíteném meg ugyanezt síppal. Pár nap után észreveheted, hogy megy ez csupán síppal és szépen kondicionálod a kutyát. Nálam minden esetben tartozik hozzá egy teli tenyérrel a kutya felé mutatott jel, ezáltal a Marad parancsot is kezdem beégetni. Gyors folyamat tud lenni ahogy kötöm ezeket össze, nagyon hamar eljuthatsz oda, ahogy a kutya előtted van, sípra vagy kézmozdulatra ott ül előtted, akár egy behívásnál vagy kocsiból kiugrás után. Nem beszélve arról, hogy kialakíthatsz egy szuper szemkontaktot, ami később sok szempontból nagy előny lesz. Ne akard távolban leültetni, mert arra kondicionáltad, hogy előtted üljön. Legyen meg ez az első lépés. Utána továbbléphetünk. Ha jutalomfalattal tréningezel, meg is vezetheted a kutyád. Magad elé vezeted a falattal, majd felegyenesedsz és felhúzod a kezed a mellkasod elé, hidd el le fog ülni magától és már csatolhatod is be a parancsod, sípjeled.

kerestető síp

Ez a sípjel nyilván azoknak szükséges, akik dolgoznak a kutyával, de jó móka lehet egy kis együtt töltött aktivitáshoz is. Retrievered van, valószínűleg szeret apportírozni és mindenre ugrik amit eldobsz neki. Keress valahol egy magasabb aljnövényzetet és dobj bele egy lasztit. Biztos lehetsz benne, hogy a kutyád egyből utánaveti magát és őrülten keresni fogja. Használd ki és ahogy keres, máris fújhatod a kerestető sípot. Sokan már úgy érkeznek tréningre hogy a kutya ismeri a Keresd parancsot, vagy legalábbis sokat használták szimplán játékra is. Ebben az esetben használhatod a verbális parancsot összekötve a síppal, meglátod hamarosan elegendő lesz csupán a sípot fújnod. Később már szépen el is dughatod az apportot és úgy kerestethetsz, vagy segíthetsz neki egy kis révezetéssel. A kerestetés tanításáról egy későbbi cikkben fogok írni.

Írta: Karai Csaba

Amennyiben érdekel a képzésem, úgy a következő linken találhatsz további információkat és jelentkezést a tréningekre:

Tovább: Retriever képzés

1 hozzászólás

  1. Agnes meszaros

    Erdekes es hasznos olvasnivalo! Charlie mar eleg jol hallgat a futyulesre ( nem mindig 🙃)de nem az enyemre. En sajnos nem tudok jol futyulni csak jol kiabalni ezert is erdekes a sip hasznalata. Hat kivancsi vagyok hogy hogy reagal a sipszora.
    Koszi a jo training otletekert!
    Agnes/Charlie

    Válasz

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük