Jaj…Vinnyog a kutyám!

Szerző: | 2022.10.05 | Retriever képzés, cikkek | 0 hozzászólás

Talán az egyik legnehezebben megoldható problémáról szeretnék most írni pár gondolatot. Ez pedig a retrieverek munkája során megjelenő vinnyogás, türelmetlenség. Sok cikket és hozzászólást lehet a témáról olvasni és persze mindenkinek van véleménye a dologról, de amikor ez felüti a fejét, akkor sokan tehetetlenek, vagy pont ellentétes oldalról közelítik meg a problémát. A tavaszi Dummy Trial tréningen is már sokat beszéltem erről, de talán nem árt ezt sokszor elővenni. Ez egy fontos kérdés, mert más ágazatokban lehet nem probléma a vinnyogás vagy hang adása, de itt egy retrieveres munkavizsgán, vagy versenyen (Working test, Field Trial) szinte egyből kizárással jár. Pont azt a kutyát keressük aki kiegyensúlyozott és rendben van az idegrendszere.

A vinnyogás tipikus okai lehetnek:

  • genetikai ok, már a kutyus szüleiben (vonalban) is benne volt ez a probléma,
  • kölyökkorban a kutyusod még nincs kész mentálisan a munkára, stabilitásra,
  • túl korán kezded a tréningeket, túl nehéz feladatokat adsz neki,
  • túl korán teszed be csoportba a kutyusod,
  • vicces, de sok ilyet látok pláne külföldön, nincs szocializálva a kutyus, ezért fura neki, hogy más kutya is áll a vonalban, persze, hogy kíváncsi lesz és ez feszíti,
  • a gazdi túl stresszes, izgága és ezt az energiát átveszi a kutyus,
  • túl sokat fegyelmezed, kontrollálod a kutyát, a kutya folyamatos figyelmet kér,
  • szeparációs problémája vagy viselkedési zavara van.

Nézzük sorban:

Genetika:

Nyilván ez egyértelmű, bár az én világomban nem annyira. Könnyű erre fogni, de mi a helyzet, ha már ott is elrontott valamit pl. a fedező kan gazdija. Genetikára lehet hivatkozni, de nyilván magát a tréninget sokkal könnyebb elrontani. Szerintem inkább akkor lehet erről beszélni, ha egy adott vonalban, vagy alomban sokaknál felüti a fejét a dolog. Érdemes megnézni ezt alaposabban, nagy többségben inkább azt tapasztalom, hogy ez tréningprobléma. Sokszor láttam olyat, amikor figyeltem egy adott gazdi-kutya párost, hogy egyszerűen köztük nem volt rendben az áramlás és hupsz egy tréning alatt megszüntettük, pedig gazdi szerint ez benne volt a vonalban. Hmmm.

Kölyökkor:

Ez egy nagyon összetett probléma, mert nagyon függ a kutya habitusától, nyilván máshogy fog egy érzékeny és egy nagyon menős kutya reagálni a tréningekre. Mindig a kutyához kell választanunk a tréninget, és azt hogy mikor kezdjünk el vele komolyabban dolgozni. Nyilván egy érzékeny kutya sokkal lassabban haladhat, nehezebb korrigálni és erre jobban oda is kell figyelnünk. Nem mindenki szeret érzékeny kutyával foglalkozni, mert sokkal nehezebb oldani őket. Nekem az a véleményem, hogy a legtöbbet a kutyázásról egy érzékeny kutya esetében lehet tanulni, mivel az egyensúlyt tényleg nehéz fenntartani. Nyilván aki keményebb kutyákhoz szokott, annak ez kihívás lesz, vagy esetleg csalódás.

Számít a feladatok minősége, nehézsége, hiszen nem várhatjuk egy kölyöktől a 100 méteres blindot, ahogy egy négyéves gyerektől sem, hogy megértse a Pitagorasz-tételt. Persze lehet van olyan aki meg tudja oldani, de azért ez mentálisan szinte biztosan stresszt okoz. Megfontoltan és óvatosan kell felépíteni a tréningeket. A korai kort, úgy szoktam hívni, hogy ez az átverős korszak. Tényleg szivacs agyuk van a kutyusoknak és azt mutatják szinte bármit meg tudnak oldani és ezért egyre gyorsabban és gyorsabban haladunk előre, hiszen nézd megcsinálja. Igen ám……csakhogy van egy fontos tényező amit ilyenkor elfelejtünk, mégpedig a mentális érettség. Ez pedig sokkal lassabban követi a kutyát, tehát a feladatokat meg is fogja oldani, de nem tudja rendesen beépíteni, vagy ha sikerül is, akkor is stresszként fog megjelenni. Ezt láthatod viszont a vinnyogásban, toporgásban. Erre mindig emlékezzél nyugodtan: át leszel verve 🙂 Úgyhogy lassíts!!

Csoportos tréning:

Ez talán az egyik kritikus pontja a tréningeknek, mikor és hogyan tegyük be csoportba a kutyánkat. Sajnos nagyon sokszor lehet látni, ahogy ez már pici korban megtörténik. Jártam én is ilyen tréningen, ahol 3 órán keresztül dolgoztatták a pici kutyákat és csodálkoztak a végén már nem akartak dolgozni. Innen indulnak…és vajon milyen jövőjük lehet, ha egy teljesen leépített kutyánál várják az elhozás örömét. Ne csodálkozzunk a sok lassú labin és goldin, mert sokszor ez tempó kérdés innen jön. Talán sokkal jobb nekik ha pici korban játékosan csoportosan szocializáljuk őket.

Persze a későbbiekben érdemes szépen fokozatosan beépíteni őket csoportba. Ez nálam úgy működik, hogy először egyéni tréningre tudsz jönni, majd kapsz mellé egy kutyát, aki biztosan stabil lesz, majd megfelelő képzettség és érettség után jöhet a csoportos tréning. De azon is csak addig vehetsz részt amíg a kutyádnak az komfortos. Volt már aki 2 elhozás után hazament, mert ez volt a javaslatom. Nem a saját időnket, elvárásainkat kell figyelni, hanem a kutya igényeit, ez nem időről vagy a befizetett tréningdíjról szól. Sajnos sokan egyből csoportos tréningre akarnak jönni, ez viszont nem egy kutyaiskolás képzés, szóval kicsit más az elve.

Szocializáció:

Itt csak egy megtörtént esettel példálóznék. Egy külföldi tréningemen kölyökszocializációs tréningem volt az egyik reggel. 6-7 kutyus volt ott és kezdésre mondtam gazdiknak, jó akkor engedjük el a kutyusokat. 🙂

Tudjátok mi volt a válasz…..Kizárt! Ők sosem tesznek ilyet, mert még a végén balhé lesz, vagy emiatt fognak vinnyogni a kutyák. Ilyenkor mindig elmesélem azt, hogy itthon mi hogy tréningezünk vagy hogy kezdődik egy tréning. Amíg kiérünk a helyszínre a kutyák szabadon futkároznak és elvégzik a dolgukat, megismerkednek egymással. Vajon egy olyan kutya, aki sosem látott ilyen helyzetben másikat, az hogy fog reagálni a vonalban egy másikra…..

Energiák:

Azt hiszem erről már sokat írtam, találtok 1-2 cikket a blogon. (kutyául vagyunk, stresszoldás stb). Ezt a legnehezebb megfogni, mert tényleg sokszor nem megmagyarázható. Sok energiát, információt átvesznek a kutyusok, pontosan érzik az érzelmi állapotod, hangulatod. Ezek mind befolyásolhatják a viselkedést. Azért ez egy nyugodt sportnak számít, kell egy alap nyugalmi állapot Neked és a kutyádnak is. Képzeld el ha Te állandó feszültségben élsz, a munkahelyed, életed csupa stressz, vagy csak folyamatosan vibrálsz, izgága vagy, vajon mit fog érezni a kutyusod. Vagy ha például Te egy nyugodt típus vagy, de épp egy tréningnapon frusztrált vagy, biztosan tapasztaltál különbséget. Lehet ilyenkor nem érdemes tréningezned?

Fontosak a reakciód, a legtöbb hiba talán pont abból adódik, hogy túl sokat figyelünk a kutyára, ahogy már írtam is a figyelem energiája Tőled megy a kutya felé. Ezzel azt fogod elérni, hogy a kutyád állandóan várni fogja a megerősítéseket és ezt a típusú energiát, ettől nyugtalan lesz és türelmetlen. Engedd el, hidd el ezt az irányt meg tudod változtatni. Jobb lenne ha a figyelem energiája lentről jönne fel, te pedig nyugodt maradsz. Nagyon gyakran ez gyors megoldáshoz vezet, ahogy a gazdi máshova rakja a figyelmét.

Persze vannak szituációk, amikor nem tudod így megoldani a helyzetet, viszont nagyon jó stresszjeleket ad a kutyád. Ezekről sok jó könyv létezik – pl. Calming signals, akit érdekel szívesen megosztom – és nagyon jól lehet vele dolgozni. Mivel a kutya tisztán kommunikál és leadja ezeket a jeleket (száj- és orrnyalás, ásítás stb), akár taníthatjuk is, hogy ez nekünk jó dolog. Mivel ez azt is jelenti, hogy a kutya próbálja magából kitolni a feszültséget, de nem tudja lenullázni. Képzeld ha ezt megtanítod neki és mindig a nulláról indulunk. Nekem ez nagyon bejött és hasznos.

Viselkedési zavarok:

Ebbe sokminden beletartozhat, de a legtöbbször a szorongás lehet a fő ok. Persze ehhez érdemes ismerni a kezdeti állapotokat, milyen volt a kutyus pici korban, hogyan viselkedett, milyen állapotban kezdtünk el vele tréningezni. Mert könnyű ráfogni ezt a zavart a kutyára, de lehet messze járunk az igazságtól. Ha ez nincs vagy nem volt meg akkor inkább az előzőekben leírtak között keresgéljünk. Sajnos ez simán bevonzhat, olyan helyzetet, hogy csoportos szituációban zavar támad az erőben és vinnyogásban, furcsa reakciókban fog megnyilvánulni.

Igazából valamennyi problémával lehet foglalkozni, de ehhez látni kell tréning alatt a kutyust, honnan eredhet a probléma. Sokan próbálják erővel megoldani a vinnyogást, de gondolj bele milyen hatást érsz el. Lehet pillanatnyilag megoldasz valamit, de a stressz még mindig ott lesz. Inkább találd meg az okát és próbálj meg elgondolkodni rajta, ez vajon honnan jöhet. Ha nagyon elakadsz nyugodtan keress meg, sokat foglalkozom a témával. Amennyiben szükséges és ez nem komoly tréninghiba, úgy ezt kineziológia, energetikai kezeléssel is meg tudjuk támogatni. Hihetetlenül jól működik, csak ajánlani tudom. De ehhez minden esetben látnom kell a kutyát tréningen és a Ti közös munkátokat, energiátokat.

Remélem segített pár dolgot megérteni a témában, szívesen válaszolok a kérdéseitekre, akár kommentekben is.

Karai Csaba

retriever tréner

természetgyógyász,
bioenergetikus és akupresszőr, Touch for Health kineziológus

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük